روش‌های هوشمندانه‌ی استفاده از سرکه سفید که قبلا نمی‌دانستید

پختن پاستا و ماکارونی

اغلب برای جلوگیری از چسبیدن پاستا و برنج، به آب آن‌ها هنگام جوشاندن روغن اضافه می‌کنیم. اضافه کردن روغن به آب گاهی مانع رسیدن مزه سس به پاستا می‌گردد.

به جای استفاده از روغن می‌توانید سه قاشق غذاخوری سرکه سفید را در چهار لیتر آب بریزید. علت چسبنده شدن پاستا و ماکارونی تمایل آب به داشتن PH بالاتر است. این امر سبب شکسته شدن نشاسته و ورود آن به آب در حال جوش می‌گردد. استفاده از سرکه PH آب را تنظیم خواهد کرد و مانع از چسبنده شدن برنج و پاستا می‌گردد.

مجله اینترنتی سال ست

التیام آفتاب سوختگی

هنگامی که پوست شما دچار آفتاب سوختگی می‌شود، رگ‌های خونی در پوست گسترش می‌یابند و سبب واکنش التهابی می‌گردند. این آسیب باعث درد و تورم می‌شود.

استفاده از سرکه برای التیام آفتاب سوختگی توصیه می‌گردد. سرکه حاوی خواص ضدعفونی کننده است که می‌تواند نه تنها میکروب‌ها را از بین ببرد بلکه باعث کاهش درد و التهاب نیز می‌گردد.

قرار دادن کمپرس سرد مخلوط سرکه سفید و آب سبب خنک شدن و تسریع فرایند بهبود می‌شود.

استفاده از سرکه- درمان آفتاب سوختگیشستن و ضدعفونی کردن سبزیجات

سرکه به از بین بردن باکتری‌های سطحی سبزیجات کمک ‌می‌کند. سبزی را پنج دقیقه در آب خیس نمایید (از ترکیب یک دوم فنجان سرکه به ازای دو فنجان آب استفاده کنید). پس از پنج دقیقه کاملا آب کشی نمایید.

سبزی‌ها را با یک دستمال تمیز یا حوله کاغذی خشک نمایید. زیرا خشک کردن باعث می‌شود باکتری‌های بیشتری از بین برود. تنها نکته‌ی باقیمانده این است که استفاده از سرکه امکان دارد کمی بافت و طعم سبزیجات را تحت تاثیر قرار دهد.

مجله اینترنتی سال ست

استفاده از سرکه به عنوان نرم‌کننده لباس

سرکه به عنوان یک جایگزین طبیعی نرم کننده لباس عمل می‌کند. مخلوطی شامل یک فنجان سرکه سفید و سه فنجان آب را بر روی لباس بریزید و اجازه دهید لباس در معرض هوا خشک شود.

برای از بین بردن بوی احتمالی سرکه از لباس می‌توانید دو تا سه قطره از اسانس مورد علاقه خود به مخلوط آب و سرکه اضافه کنید.

مجله اینترنتی سال ستساخت شامپوی خشک!

این شیوه برای تمیز کردن ریشه موها بین دو شستشو می‌باشد. سرکه سفید حاوی استیک اسید می‌باشد که به باکتری‌ها و قارچ‌های روی پوست سر کمک می‌کند و شوره سر را از بین می‌برد.

یک قاشق چایخوری از سرکه سفید را با دو فنجان آب ترکیب کنید و روی ریشه موهایتان اسپری کنید؛ و اجازه بدهید تمام روز روی پوست سر و ریشه مو باقی بماند.

مجله اینترنتی سال ست

مقابله با قارچ انگشتان پا

هر چند شواهد علمی واقعی مبنی بر درمان قارچ انگشتان پا با سرکه وجود ندارد، اما خواص آنتی میکروبی طبیعی سرکه می‌تواند تا حدی تسکین دهنده باشد.

اسیدهای بسیاری در سرکه وجود دارد، مانند مالیک، لاکتیک و اسید سیتریک که می‌توانند به سلول‌های پوست پا نفوذ کنند و باکتری‌ها و قارچ‌هایی که سبب عفونت می‌شوند، از بین ببرند.

پاهای خود را در یک قسمت سرکه و دو قسمت آب برای 15 تا 20 دقیقه خیس کنید، سپس حتما پاهای خود را حتما خشک نمایید. این درمان را یک یا دو بار در روز انجام دهید تا عفونت ناپدید گردد.

مجله اینترنتی سال ست

دفع بوی بد بدن با استفاده از سرکه

عرق زیر بغل به این دلیل بو می‌دهد که زیر بغل شما حاوی غده‌های آپوکرین و چربی می‌باشد، که باکتری‌ها وقتی با استرس، تغییرات هورمونی یا اضطراب مواجه می‌شوید، از خود بو آزاد می‌کنند.

از آنجایی که سرکه خاصیت ضدعفونی کننده طبیعی دارد، می‌تواند با کشتن باکتری‌های ناخوشایند بوی بدن را کاهش دهد.

مجله اینترنتی سال ست

تسکین پوست تحریک شده

زمانی که پوست شما در تماس با یک محرک قرار بگیرد و دچار قرمزی و خارش شود، راه حل واضح این است که عامل تحریک را مشخص کنید و در آینده از آن دوری کنید؛ اما در عین حال می‌توانید ناحیه تحریک شده را با سرکه خیس کنید.

سرکه به عنوان یک عامل خنثی کننده طبیعی عمل می‌کند و پوست را تسکین می‌دهد. در صورتی که ناحیه تحریک شده ملتهب و قرمز باشد سرکه را با آب رقیق کنید.

مجله اینترنتی سال ست

جذب بو و دود

اگر از طرفداران غذاهای کبابی هستید، بهتر است نقش سرکه را در جذب بو بدانید. سرکه سفید بوها را جذب و خنثی می‌کند. به دلیل خاصیت ضعیف اسیدی که سرکه دارد می‌تواند ساختار مولکولی دود و بو را بشکند و تجزیه کند.

برای از بین برن بوی دود یک فنجان سرکه را در فضای اتاقِ تحت تاثیر دود قرار دهید. برای حذف بوی دود از اقلام قابل شستشو، یک فنجان سرکه سفید را در طول چرخه شستشو اضافه کنید.

مجله اینترنتی سال ست

از بین بردن لکه‌های ناشی از عرق

لکه‌های زرد رنگ ناشی از عرق معمولا لباس‌های مورد علاقه ما را هدف می‌گیرند! این لکه‌ها از عرق ناشی از استرس ایجاد می‌گردد.

طبیعت اسیدی سرکه آن را به یک عامل پیشگیری عالی تبدیل می‌کند. مقدار کمی سرکه سفید را مستقیما روی لکه بریزید و قبل از شستشو با ماشین لباسشویی، آن را بشویید.

مجله اینترنتی سال ست

درمان گرفتگی و عفونت گوش شناگران

گوش نوازنده، عفونت کانال گوش است. رطوبت و باکتری در داخل کانال گوش به دام می‌افتند و باعث ایجاد التهاب، تورم و درد زیاد می‌شوند. موارد خفیف را می‌توان در خانه با مخلوطی از یک قسمت سرکه و یک قسمت آب به کار برد.

اسیدیته در سرکه باعث جلوگیری از رشد باکتری‌ها می‌گردد. در موارد شدید، نیاز به درمان با قطره‌های آنتی بیوتیکی وجود دارد.

مجله اینترنتی سال ست

سفید کردن درز کاشی و سرامیک حمام

استفاده از سرکه سفید برای سفید کردن درز کاشی‌های حمام موثر و ایمن است. ترکیب سرکه سفید و جوش شیرین واکنشی ایجاد می‌کند که حمام شما را تمیز و درخشان می‌سازد.

خمیری از ترکیب جوش شیرین و آب ایجاد کنید و روی درزهای کاشی‌ها بزنید. سپس با ترکیب یک به یک سرکه و آب بشویید. چند دقیقه زمان بدهید سپس با یک برس یا مسواک درزها را بشویید. بهتر است برای آب کشی از آب گرم استفاده نمایید.

مجله اینترنتی سال ست

دفع پشه‌ها با استفاده از سرکه

اسپری کردن سرکه روی پوست یا لباس به محافظت در برابر نیش پشه کمک می‌کند. پشه‌ها به بو و طعم سرکه سفید اصلا تمایل ندارند.

دو قسمت آب را با یک قسمت سرکه سفید ترکیب کنید و روی خودتان، اشیا و گیاهان اسپری کنید.

مجله اینترنتی سال ست

 

شما همچنین ممکن است مانند بیشتر از نویسنده

دیدگاه خود را ارسال نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

73 − = 70